Kontrast
Układ
Czcionka
Wer. tekstowa
Wojewódzkie Wielospecjalistyczne Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi
INFOLINIA: 42 640 37 38
<

Czerniak

Nowotwór wywodzący się z komórek barwnikowych skóry (meloanocytów)

Czerniak należy do nowotworów złośliwych, wywodzących się z komórek barwnikowych skóry melanocytów).
Niestety, pod wpływem długotrwałej ekspozycji na słońce może dojść do przemiany fizjologicznych
komórek w nowotworowe.
Jego rozwój ma silny związek z długotrwałym i powtarzalnym narażeniem na promienie UV.


Promieniowanie słoneczne powoduje powstanie wielu mutacji w melanocytach, które w efekcie dają komórce zdolność do niekontrolowanych podziałów – staje się ona nieśmiertelna.
Komórki te mogą atakować i niszczyć normalne komórki wokół nich. Nietypowe komórki tworzą narośl lub tkankę nowotworową (widoczny guz, narośl) na powierzchni skóry. Czerniak może rozpocząć się w istniejącym pieprzyku lub jako zupełnie nowa narośl na skórze. Czerniak jest niezwykle złośliwym nowotworem i dość często daje przerzuty do węzłów chłonnych, a nawet przerzuty odległe,
które najczęściej pojawiają się w wątrobie, płucach i mózgu, ale mogą obejmować wszystkie narządy.
Czerniak rozwija się często jako płaskie znamię, w większości przypadków pozbawione owłosienia. Początkowo zmiany skórne są niewielkie, ale zazwyczaj dość szybko powiększają swój rozmiar i naciekają w głębsze warstwy skóry. Dlatego bardzo ważne jest szybkie rozpoznanie czerniaka i usunięcie zmiany. Ponieważ czerniak zwykle rozpoczyna się na powierzchni skóry, może być wykryty we wczesnym stadium za pomocą dokładnego badania skóry przez odpowiednio wyszkoloną osobę.